| StellarMary a întrebat:

Saluuut!
Deci, eu m-am vopsit pana acum de 3 ori roşcata închis inca din iunie anul trecut pe par natural (șaten închis) doar ca culoarea nu este foarte accentuata din pacate, se vede mai bine afara pe soare puternic, doar ca as vrea daca este posibil sa se vada macar cat de cat si intr-o începere care este lipsita de lumina. Zic asta caci am vazut fete pe Tiktok care se vedea cu ochiul liber ca este vopista roșcat. Ma gandesc ca fetele acestea mai intai s-au decolorat si dupa se vopsesc. O sa vreau sa experimentez asta, sa ma decolorez dar imi este frica ca imi stric parul si o sa arate destul de fizzy, caci si mama s-a decolorat prima data in viata ei si are parul foaaaarte ars, dar ea s-a vopsit neagra inca din tinerete.
Vreau pareri de la persoane sa imi zica ce sa fac, si daca este cum gandesc eu, adica sa ma decolorez. Va rog sa-mi recomandati un decolorant BUN. Nu conteaza cat costa cat timp stiu ca nu o sa am problema mai tarziu.
Apreciez orice mesaj, multumesc!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mama ta a acumulat ani buni de experimentat si chinuit parul, e de asteptat in prezent sa nu arate prea sanatos/fericit.Chiar si asa, la tine e cu totul alta situatie daca abia te-ai aventurat pe acest drum.Cel mai safe este sa apelezi la un salon profesionist tocmai ca sa nu te trezesti cu surprize neplacute.Nu este batut in cuie, poti incerca si acasa daca doresti, riscul e relativ mic stiind ca, asa cum spuneam mai sus, parul tau e inca destul de sanatos, chiar in floarea varstei acum in adolescenta.Pana la urma e vorba de trial and error, cat de mult esti dispusa sa risti si ce buget ai.Iti dai seama ca la salon te va costa destul de mult.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Poți să încerci o nouă nuanță de roșcat, acum depinde și de culoarea părului tău natural.
Poți încerca să îți faci o programare la un salon, pentru profesionalism mai bun și pentru a cere o părere persoanelor din domeniu.
Și din ce știu exact poți să folosești și anumite produse care ajută la întreținerea părului după vopsit, etc.
Poți să cauți și astfel de produse pentru îngrijire.