| gianinutza a întrebat:

Vreau sa ma angajez, dar nu stiu ca ce. N-am lucrat niciodata si nici nu prea ma pricep la nimic. Voi ca ce imi recomandati sa ma angajez asa ca pentru prima data? Sau stiti daca angajeaza undeva? Apropo, am 19 ani si stau in Bucuresti.

30 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Incerca la MacDonald's aici sigur se fac mereu angajari. E greu dar e un inceput (de la a face curat pana la a servi la casa).

| xibalba a răspuns:

Dar tu in 19 ani de viata ce ai facut? Ai taiat frunza la caini? Cum adica nu te pricepi la nimic?! Intra pe e-jobs.ro, iti faci cont, completezi CV-ul si astepti sa te contacteze firmele prin mail. Iei ziarele la rand unde scrie despre locuri de munca, site-urile pe net, vezi la ce post te-ai descurca si insista. Dar asta cu "nu ma pricep la nimic" mi se pare stupid. Timp de 19 ani (generala + liceu) tu ce ai facut?

| xibalba a răspuns:

@shona18, inteleg. Dar tie ti se pare normal ca atunci cand esti in gimnaziu, hai la liceu, sa nu te orientezi spre nimic? Sa nu te pregatesti pentru nimic? Totusi, ar trebui sa se mai gandeasca si tinerele astea ca nu toate au norocul lu` Moni Columbeanu, si uneori (mai des) trebuie sa iti mai pui si neuronul la contributie, prin liceu, prin facultate, ca nu te ia nimeni si te angajeaza pe ochi frumosi.

La mc e o idee, dar intereseaza-te ca mi se pare ca se cere limba engleza. E ok iar la promoteri prin magazine si impartit de pliante, ceea ce se gaseste usor mai ales in Bucuresti.

| marioBARCELONA a răspuns:

Din punctul meu de vedere este un moment important in viata ta si drept urmare trebuie tratat ca atare.Ar trebui sa faci o analiza in profunzime pentru ca un domeniu nu-l poti stapani decat dupa aproximativ 5 ani si nici atunci nu poti spune ca ai ajuns la FINISH pentru ca apar lucruri noi si trebuie sa tii pasul.Adevarat ca nici vremurile nu te ajuta si esti nevoit sa te intrebi :Ce mananc maine?
Daca nu este cazul sa-ti pui intrebarea mai sus amintita procedeaza cum am propus in prima parte.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa stapanesti in primul rand o limba straina cu certificare din partea British Council spre exemplu pentru limba engleza. Te va ajuta la negocierea remuneratiei.Chiar daca stii bine engleza si nu ai ceva la mana in acest sens te va afecta la bani...
Succes!

| NoMore a răspuns:

Fa-te secretara. Ii mai zice pompos si "assistent manager".

| StaRmAgiC a răspuns:

Hmm, totul are un inceput. Incearca la pliante, la Mc. e inca o idee, vanzatoare daca te descurci cu matematica. Vezi si tu, totul se invata.happy Ia un ziar anuntul telefonic sau de la a-z si cauta-ti ceva pe placul tau si ceva usor pentru tine. Mult succeskiss

| StaRmAgiC a răspuns:

Xibalba - apropo am cunoscut si fete la 22 de ani care nu stiau nimic si abia s-au angajat si ele si imi spuneau mie ca de ce lucrez la o varsta atat de mica. Deci sunt si peste 20 de anihee hee.

E bine ca Gianinutza are intentzii bune si vrea sa lucreze si ne-a cerut o parere.

| pyma a răspuns:

Pentru xibalba.
Esti rautacioasa in mod gratuit. Fata e nesigura, nu a muncit niciodata si e normal sa zica ca nu se pricepe la ceva anume...nu toti suntem siguri pe noi, nu toti avem traseul vietii gata tiparit in minte, nu toti stim ce vrem sa facem in viitor. Nu toata lumea e ca tine, contrar impresiei tale, asa ca nu mai arunca cu pietre de parca ar fi cine stie ce pacat sa nu stii, la 19 ani, ce drum sa apuci in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Giani,
In situatia ta am fost si eu acum 2 ani la cand aveam 18 ani, mama a murit, tata era cu treaba lui si eu cu scoala, dar in vacanta era greu sa stau acasa fara mama pentru prima oara si am decis sa ma angajez pentru prima oara. Nu aveam unde dar de mica mi-a placut sa tund asa ca am decis sa fac o scoala de frizerie sa ma angajez la un salon de infrumusetare ca samponeza program flexibil si nu mai aveam lipsa banilor. Daca iti place te sfatuiesc sa cauti si tu la fel si nu o sa regreti, este bine cunosti oameni noi, timpul trece si spaga e frumoasa si daca-ti place poti urma un curs de care doresti manichiura, pedichiura, coafor sau frizerie. Eu am facut frizerie si de 2 ani muncesc in domeniul asta si nu regret. Iti doresc succes si incearca ca nu pierzi nimic, te pup, bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te angajezi ca ospatarita in club sau la terase ca se deschid acum ca vine caldura, prin cafenele, restaurante, fa-ti ceva si cauta ca sigur poti sa te angajezi repede in domeniul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai studii, esti frumoasa poti incerca orice, la 19 ani e simplu chiar daca nu ai experienta! Bafta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La videochat, se castiga fff bine si nu iti trebuie experienta. iti recomand sa aplici aici: http://angajari-video-chat.info.
Sunt fff ok si platesc la timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pizzar

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.angajez.biz - Lista cu site-urile de locuri de munca in Romania si strainatate

Alte răspunsuri
| ☼loli☼ a răspuns:

Fa-te stewardesa daca stii ceva limbi straine. Se plateste bine, vezi intreaga lume si daca te duci la o firma straina iti platesc ei cursurile de initiere. Succes!

| luschan a răspuns:

Http://luschan.blogspot.com/......munca.html
Citeste si ai sa vezi cum trebuie sa procedezi

| Klawditza a răspuns:

Mai fata eu la 15 ani imi castig singura banii de cheltuiala si tuhee hee. Uite eu sunt lider avon si se castiga destul de bine ia id-ul meu si mai vorbim daca vrei sa devii si tu reprezentant avonwinkingsau cauta pe net. Eu sunt din Constanta. Cauta un lider din Bucuresti,

| beldy a răspuns:

Configureaza-ti un profil online pe www.muncitorcalificat.ro, o adevarata carte de vizita online, spune cine esti, ce faci, ce experienta ai si cum poti fi contactat, angajatorii apreciaza asta, iar sansele tale de a-ti gasi un job vor creste.

| Minea_Alin_1999 a răspuns:

Salutare
puteti imi spune cum sa vorbesc cu un angajator
casa ma angajez ☹

Alte răspunsuri