| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Dacă am avut pilitura in motor și vreau să cumpăr altul, se folosesc anexele de la vechiul motor?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iți dai seama și tu că pilitura aia, e de la piesele din motor (piese in mișcare) uzate excesiv. Așa că de ce le-ai folosi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se verifica pe rand fiecare anexa, iar daca toate sunt ok, se monteaza pe "noul" motor.
Cand schimbi motorul cu unul sh, este recomandat sa dai jos baia de ulei, sa cureti sorbul, sa verifici pompa de ulei si jocul cuzinetilor din biele.
Alternatorul, pompa servo, compresorul AC, volanta si ambreiajul este ok sa ramana cele vechi, bineinteles daca sunt in stare buna.
Dar injectoarele sau chiulasa este pacat sa stai sa le schimbi de pe un motor pe altul, pentru ca s-ar putea sa fie necesare rectificarile suprafetelor, daca le demontezi.
Depinde insa de motor.

| Korkodeln a răspuns:

Da, dupa ce au fost inspectate de cineva de specialitate sa vada daca nu au fost afectate.