| Cumparator a întrebat:

Salut, urmează sa cumpăr o mașină din Cehia, care sunt pașii pe care trebuie sa ii fac pentru a scoate nr roșii pe mașină în Cehia, și sa ma întorc pe roti cu ea de acolo?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Ai aici toate informatiile necesare (in Engleza) si adresele birourilor de inmatriculare din Cehia pe o harta, doar sa dai click, inmatricularea e 200 coroane si numerele se dau in cele mai multe cazuri pe loc:

https://www.mdcr.cz/......oz-cr-svet

de exemplu pentru Brono adresa e:
Magistrát města Brna, Registr Vozidel: Kounicova 67 (Office hours Mo, We 8am to 5pm (lunch break from 12-1pm) Tu, Th, Fr (8am-12pm).

Actele care trebuie le ai listate acolo, dar in principiu:

- Act identitate ( buletin, passport)
- Certificatul de inregistrare vechi.
- Certificatul de Conformitate (CoC)
- Inspectia tehnica nu mai veche de un an.
- Numere vechi care trebuie predate.

Daca ei de la firma se ocupa ei, daca iei de la persona fizica NEAPARAT mergeti impreuna, ceha nu seamana cu nimic pe lumea asta si daca dai de vreun functionar mai capos, ai pus-o!

Multa bafta