| TudorTROLL a întrebat:

Hai noroc! Deja suntem în mai, nu mai este mult pana la evaluarea nationala, sunt un elev de clasa a VIII a si am o mica, mare dilema... Nu prea stiu ce vreau sa fac mai departe.
Pana acum am avut o idee formata, voiam sa merg spre profilurile reale, chiar si daca prefer de mii de ori romana, voiam sa merg pe economie, sa prind experienta in atreprenoriat si mai apoi sa imi formez o afacere... Dar, de o bucata de timp ceva imi spune ca greșesc.
Sentimentul acela care ma atentioneaza ca ceva nu e bine e dat de asa zisul "talent" pe care il am. De un an si ceva am inceput sa scriu, am inceput cu texte scurte, proze, mai apoi am descoperit poezia... si m-am indragostit, iubesc sa scriu, o faceam doar pentru a ma descarca, dar am descoperit o inclinatie aparte, ceva ce nu este foarte obisnuit varstei mele, acest talent a fost si apreciat de mai multi oameni din domeniu, participand si la cateva concursuri. Nu as vrea sa imi las talentul sa apuna, iubesc sa scriu, sa citesc, am o asa zisa sete de cunoastere pe care o expun in operele mele.
As vrea cu toata inima sa dau spre filologie, sau macar spre uman, dar ce facultate as putea face dupa terminarea liceului? Mai important, in ce domeniu de activitate as putea profesa dupa terminarea studiilor? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge la un liceu pe profil de filologie iar la facultate, poti merge la jurnalism, sau nu mergi nicaieri, te lansezi ca freelancer si postezi poezie pe blogul personal, sau publici in diverese reviste/ platforme online.
Oricum cu facultatea din ziua de azi nu mai faci nimic, ca-n afara de academia militara sau de politie, nici o facultate nu-ti mai ofera loc de munca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Viata de scriitor e pe cat de boema pe atat de la limita in privinta situatiei financiare.Eu te sfatuiesc sa iti pastrezi pasiunea la nivelul de acum, adica sa fie un prilej de relaxare, nu sa o exploatezi pentru a face un trai din asta, iar pentru cariera sa alegi ceva mult mai stabil si mai de viitor.Mie mi-e groaza cand vad cati folosesc AI acum, in prostie. Oamenii care scriau orice au inceput sa isi piarda posturile si nu este normal.Nu doresc sa te descurajez, insa aceasta este parerea mea sincera. Uneori chiar este mai bine sa ai grija de pasiunea ta, fiindca atunci cand o faci obiectul traiului de zi cu zi, de care depinzi pentru bani, s-ar putea sa se transforme rapid intr-o corvoada pe care ajungi sa o urasti.Se intampla.Ar fi mare pacat.Ideal este sa gasesti o balanta, nu e imposil, dar e foarte greu. Oricum ai alege, succes!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună!happy
O alegere cam grea,nu?
Nu uita că viața uneori nu este atât de nedreaptă, când o ușă ți se închide, ți se deschide mereu o alta.
Dacă alegi un profil economic la liceu o să faci practică, nu vreau să te dezamăgesc dar nu se axeaza doar pe ideea de " antreprenoriat", o să faci materia de " educație antrepreniorala" și dacă nu mă înșel apare inițial în clasa a 10 a.
Și dacă alegi filologie sau științe sociale este cam la fel de " incomplet",pentru că nu se compară generala cu liceul.
În generală ai exerciții în care ți se permite să îți exprimi opiniile,etc și faci și mai multă parte de gramatică.
La liceu se axează strict pe literatura și operele de bacalaureat,mai exact pe " tocit".
Cu siguranță o să te descurci și o să înveți oriunde vei intra,dar liceul mai ales dacă nu este profil economic/tehnologic( adică faci practica în liceu,te alegi cu o meserie la final de liceu),este cam apă de ploaie.
Ca și sfat învață pentru bac,dacă ai un vis luptă pentru el!( poți să mergi la o facultate cu o specializare dorita de tine și atunci,acolo începe etapa de cariera),cum poți să faci cursuri pentru ceva.
Pasiunea pentru scris și citit o poți ține vie, deoarece o poți face în timpul liber.
Totuși îți recomand un profil cu ore mai puține de romana, pentru ca dacă alegi "filo", nu cred vei avea timp pentru pasiunea ta.
Poți scrie cât mai mult și ei bine, suntem în 2024, poți publica poeziile tale/ scrierile pe internet, căci așa primești un feedback pozitiv de la oamenii cu pasiuni asemănătoare.

| MistarGoGu a răspuns:

UNATC regie de film! De acolo te poti extinde! Chestia cu antreprenoriat se poate invata extra! Iti poti face o companie de productie media *( reclame, videoclipuri, documentare )! In paralel poti scrie scenarii pentru diverse chestii!