| IPF a întrebat:

Salutare! As dori sa aflu mai multe informatii despre ce profil de liceu si facultate ar trebuie sa urmez pentru a deveni psiholog. Din ce am inteles trebuie sa urmez stiinte sociale si apoi facultatea de psihologie. As vrea sa stiu mai multe despre stiinte sociale, e uman nu? Cat de grea e matematica acolo?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Asa in mare, trebuie sa retii ca iti va veni mai usor sa existe o continuitate intre materii, adica sa pastrezi firul si ritmul din liceu inclusiv la facultate, fiindca, in timp ce Anonim240 are dreptate, una e sa inveti la profil real si alta la profil uman. :)) Sunt total opuse, parerea mea.Deci daca stii sigur ca doresti sa mergi pe psihologie la facultate, alege orice tine de uman in liceu, nu conteaza. Poti alege si bilingv, nu numai stiinte sociale.La profil uman matematica se face in primii doi ani si e mult mai usoara decat la polul opus, iti dai seama ca nu va vor chinui la fel.Cel putin aceasta a fost experienta mea de la bilingv engleza, faceam si teorie plus exercitii, dar de multe ori trebuia sa copiem pe caiet lectia si ne punea nota pe scris frumos. :)) Vezi si ce zice lumea pe aici:

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+e+la+stiinte+sociale

Succes!

1 răspuns:
| Anonim240 a răspuns:

Bună! Profilul de la liceu e irelevant la facultate. Poți face mate-info și sa te duci la Litere sau Filologie și să mergi la facultatea de Informatică. Nu e așa important profilul liceului