| Monaroxana a întrebat:

Bună ziua, as dori sa știu dacă am pereți crăpați și doresc sa vopsesc este necesar sa vin cu doua straturi de lavabila sau se poate continua normal cu un singur strat în principiu voiam sa știu dacă este nevoie de un lucru profi!?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand trebuie rezolvate crapaturile, iar apoi se da amorsa si două straturi de lavabil. Nu exista "normal cu un singur strat", normalul e cu doua, iar partea cu lavabilul este cea mai simpla etapa. Da, stiu ca sunt vopsele pe care scrie *1 strat", dar mai ales ca amator e foarte greu sa acoperi perfect uniform intreaga suprafață, de aceea se cam dau două.

| dullcat a răspuns:

Buna.Este nevoie de un lucru profi daca vrei tu un aspect anume.Asa in principiu, oricine poate face oricum, intra la categoria diy ce scrii tu aici.Adica risti sa iasa amatoricesc tocmai fiindca nu vei respecta pasii necesari, cum a scris mai sus StoicAnalysis.

Aici niste inspiratie:

https://www.youtube.com/results?search_query=pereti+crapati+reparatii

Succes!

| relian a răspuns:

Daca ai perertii crapati trebuie sa repari acele fisuri, crapaturi, apoi sa vopsesti.
Daca dai doar asa epste, crapatura nu se va astupa doara cu vopsea, chiar si de aplici 3 straturi, in genrral nici fisurile nu se acopera.
Depinde cit de mari is acele crapaturi, dar daca vorbim de crapat, nu ai cum.
Hai de erau asa usoare fisuri, poate, incercai nitel intr-un loc, asa o palma, apoi vedeai si stiai ce sa faci.

Poti aplcia pe o suparafata cum am spus de o palma, lasi sa se usuce, mai aplici inca odata sau de mai multe ori, apoi vezi daca se acopera sau nu.

Dupa, stii pe cine sa suni laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica sa dai cu vopsea peste crapaturi? Daca la asta te referi, o sa se vada aiurea. Trebuie acoperite crapaturile mai intai. Si abia apoi sa dai cu lavabil. De obicei daca ai crapaturi pe pereti, trebuie sa razi cu spaclul toti peretii, sa ii dai cu smirghel, si sa le dai un strat de glet. Apoi dupa ce te asiguri ca sunt drepti si fara crapaturi, poti aplica lavabilul. Asta daca vrei sa faci o treaba profi. Daca nu ai bani si nici timp pentru asta, poti sa dai cu kit doar unde ai crapaturi si sa finisezi cu smirghel, dar la final de zi, va ramane doar o carpeala care va dura putin, pentru ca se vor crapa iar peretii in timp.