| MAndrew a întrebat:

Salut!

De cand mi-am inceput viata sexuala ma confrunt cu ejacularea precoce. La inceput am crezut ca este un efect secundar al masturbarii excesive din copilarie(intr-un mod rapid) si am crezut ca mi-am invatat organismul sa ejaculez rapid. Am incercat exercitii kegel, am incercat tehnici start-stop, tot ce se putea. Am mers si in extrema cealalta cu spray-uri care amortesc zona, era un pic mai bine dar nu mai simteam nimic si in cele din urma nu o mai puteam tine in erectie.

Am achizitionat o carte despre acest subiect a carui autor era un actor de filme pentru adulti. S-a precizat ca ar putea fi un caz in care frenul penisului sa fie scurt si sa aiba o sensibilitate extrem de mare si de necontrolat. Te punea sa decalotezi penisul si observai daca capul penisului se duce in jos(din cauza frenului scurt). Asta s-a intamplat la mine. Am mai cautat si de fapt am realizat ca la mine penisul nu sta decalotat in erectie. Pielita respectiva nu se "asaza" jos cand o trag ci se ridica inapoi spre cap.

Am mers in trecut la urologie si mi s-a spus ca nu am nimic, dar a precizat ca s-ar putea sa se rupa frenul, dar cand am fost, nu m-a vazut cat timp eram in erectie.

Frenul din cate am inteles s-ar rupe in momentul in care practici fara prezervativ ceea ce eu nu as face pentru ca m-as risca. Ce as putea fac? Imi puteti da un sfat?

Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Auto-control mental, asta este unicul lucru pe care-l poti practica si evident cat mai putina masturbare, ca si aia te afecteaza.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intelept este sa ceri parerea unui alt medic, nu sa te iei dupa carti scrise de actori din filme xxx.Adica, stii ca absolut oricine poate scrie o carte, nu? Esti sigur ca te-ai informat destul pe subiect? Pentru ca nu pare...sunt multe alte cauze pentru problema pe care o ai tu.Iti recomand sa citesti mai departe:

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/ejacularea-precoce

https://www.medlife.ro/......-tratament

https://www.drmax.ro/articole/ejaculare-precoce-cauze-simptome-tratament

https://dozadesanatate.ro/......prevenire/

| Robert2526 a răspuns:

Ai nevoie doar sa capeti experienta, cu timpul o sa fie mai bine. Nu poti schimba asta peste noapte

| Stonehard a răspuns:

Sunt foarte bune prezervativele Durrex extended pleasure. REcomand.

| bas123 a răspuns:

Salut,

Situatia ta este destul de comuna si crede-ma ca ne confruntam multi cu ea. E bine ca ai mers si la medic si vreau sa zic ca nu sunt surpins ca nu ai nimic pentru ca de cele mai multe ori afectiunile medicale vin la pachet cu mai multe simptome.

Ideea cu ejacularea prematura tine 99% de filmele porno. Gen tu cand te masturbezi o faci pe repede inainte, sau cel putin asa se intampla de cele mai multe ori din diferite motive (ne masturbam mult cand suntem adolescenti si stam cu parintii si o facem cand avem fereastra aia cand suntem singuri). Gen asa pateam eu, ma masturbam cand se bagau ai mei la culcare sau cand aveam o ora singur in casa, si o faceam repede. Ajungand sa faci asta constant iti stimulezi nervii de pe penis sa actioneze rapid. Alt aspect foarte important este si cel psihologic. Penisul tau nu face diferenta intre masturbate si sex, pentru el e acelasi lucru. Este normal ca atunci cand te masturbezi foarte mult si iti incepi viata sexuala sa raspunsi in mod psihologic la fel ca la ejaculare.

Sunt bune exercitiile Kegel, le-am incercati si eu, plus ca ajuta si la cresterea testosteronului. Continua sa le faci ca rutina cat de des poti. Alta recomandare ar fi sa renuti pentru totdeauna la filme porno, gen absolut deloc. Si daca ai chef sa te masturbezi, mai bine o faci cu filme din capul tau. Mananca cat de sanatos poti, fa sport aproape zilnic sau cel putin cat de des poti. Facand toate astea o sa ai un organism sanatos si o minte sanatoasa care o sa raspunda mult mai bine in timpul sexului.

Si mai cauta informatii pe subiectul asta, du-te mai departe si mai cauta, pana la urma asta e doar un sfat de la un strain pe TPU, dar e un star bun. Mult succes!