| guest111 a întrebat:

Buna! As vrea sa stiu care este cel mai raspandit si cel mai comun arbust romanesc atat domestic cat si salbatic, fructifer si decorativ.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prunele de Bistrita - materia prima pentru palinca. happy

| relian a răspuns:

Cel mai raspindit si cunoscut arbust indigen este Syringa vulgaris - Liliacul.
Asa arbusti locali care se cultiva ca ornamentali is undeva la vreo 20, poate nitel peste, dar mai raspinditi is mai putini.

Un alt arbust cunoscut Ligustrum vulgare - Lemnul cainesc, Sambucus nigra - Socul negru, Catina, Corylus avelana - Alunul, se cultiva si ca decorativ si is specii arbustive, altele arboricole.

Ar mai fi Berberis vulgaris - Darcila, Cornus mas - Corn.

| relian a răspuns:

Scuze, am vazut tu cauti sa fie si fructifer. Ar fi Prunus spinosa - Porumbar.

| gabicoo a răspuns:

Corcodușul.