| Moraryu a întrebat:

Buna ziua
Elev, cetatean roman, in anul terminal la un liceu din Elvetia doreste sa faca o facultate la stat in Romania.
In curand va absolvi si ceea ce este echivalentul Bac-ului din Romania.
Toti anii de scoala i-a facut in germana, in casa vorbeste 100% romana.
Cunoscind mirobolanta birocratie romaneasca, intreb acum si eu: ce acte ii sunt necesare pentru inscriere?
Stiu ca e un caz aparte, in conditiile in care toti vor sa plece din RO. de aceea va rog sa imi raspundeti doar pe topicul de sus.
Multam fain!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Elevul, cetatean român, ce facultate doreste sa facă?

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna ziua.
Nu ne-ati spus la ce facultate dorește sa aplice. Și de asemenea dacă vrea pe locuri de străini sau români de pretutindeni.
Pe site-ul facultății exista o postare cu ce documente sunt necesare. Fiecare facultate are metodologia ei.