| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU. De saptamana verde, cate abesente se pun pe zi? Eu am avut rujeola in perioada aceea si medicul de la urgenta nu a dat motivare ca a spus ca normal nu se pun absente in saptamana verde, acum la scoala sunt amenitat cu scaderea notei la purtare si taierea bursei sociale pe o luna. Problema e ca am 24 de absente pentru ziua de luni, marti si joi, ca miercuri au fost pozele de album, unde nu am participat din cauza rujeolei, si vineri nu a participat nimeni. Doresc sa specific ca motivare pe acele zile nu mai poate sa imi dea nimeni ca a trecut luna, iar motivare de mana nu accepta. Vi se pare normal pentru 3 zile de absenta in toata luna, sa am 24 de absente?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de fiecare diriginte/diriginta, unii mai trec cu vederea altii tin evidenta si cer liste de prezenta la orice ora.In locul tau as vorbi cu parintii, este de asteptat ca pe tine sa nu te creada deoarece chiulangii se inmultesc pe an ce trece.Parintii trebuie sa discute si cu medicul, daca i-a fost lene sa iti faca o scutire medicala.Eu aveam un coleg care a ajuns sa cumpere scutiri, iar de la un moment dat incolo s-a prins diriga si nu-i mai motiva nimic.laughing

| LisaJulie a răspuns:

Îți trebuie scutire și acum depinde și de scoala in care ești

| BobTheCat a răspuns:

Buna!

Da, de Saptamana Verde se pun absente. Din cate am inteles de la profesoara mea, se pun absente pentru fiecare ora din zilele cand ai lipsit.

"Directorul unitatii de invatamant in colaborare cu echipa coordonatoare monitorizeaza prezenta prescolarilor/ elevilor si a cadrelor didactice la activitatile programului „Saptamana verde". Activitatile educative aprobate se inscriu in condica de prezenta a cadrelor didactice, absentele elevilor se inscriu la rubrica „Purtare" in catalog" - Art. 23 din Metodologie.

De asemenea, la Art. 10 din Metodologie se precizeaza clar: "Participarea la programul „Saptamana verde" este obligatorie atat pentru elevi, cat si pentru toate cadrele didactice din unitatea de invatamant".

In mod normal, ar fi trebuit sa primesti scutire pe toata perioada cand ai lipsit din motive medicale. Acum, din pacate, este prea tarziu.

Sper ca te-am lamurit cat de cat!

| Alexalex1000 a răspuns:

Salut, depinde de orașe, in unele orașe nu se pun absențe in săptămâna verde... Acum depinde și de ce dirigente/ă ai, că dacă ai unu/a de treabă nu îți pune... Mai ales daca ii dai mesaj ca nu poți veni la școală că ai rujeola sau ești răcit. In legătură cu absențele, nu mi se pare deloc normal, eu te sfătuiesc să o sune părintele tău pe diriginte/ă să vorbească cu ia sau daca nu sa te duci la director cu părintele sau singur și să-i spui despre asta.