| Popdariussss2005 a întrebat:

Bună ziua, sunt elev in clasa a12 a și în 31 mai închei cursurile. Mă pot angaja în timpul școlii program normal de 8 ore? Am 19 ani. Mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja, Codul muncii prevede ca te poti angaja singur de la 16 ani si chiar de la 15 ani, in acest caz numai cu acordul parintilor.
Totusi este bine sa nu neglijezi scoala, termini cl. a XII-a si urmeaza examenul de bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce?
Nu vrei sa dai BAC-ul intai, sa ai o sansa sa te angajezi mai bine, in loc de necalificat la munca de jos?