| MaskedKiller a întrebat:

Ahhhhh, ajutati-ma!
Nu stiu cum sa ma bag in seama cu o fata, ea ma place si cand mai vine langa mine pur si simplu nu stiu ce sa zic. Astazi a fost cel mai rau, am mersi cu ea prin oras cam 30 de minute si cand ma mai intreba ceva eu tot dadeam raspunsuri scurte, sper ca intelegeti la ce ma refer sad

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Interactionezi asa cum faci cu orice om, adica mai intai saluti si apoi intrebi un,, Ce faci?''.Nu este atat de greu.Problema la raspunsurile scurte de tipul da/nu e ca omoara orice conversatie, valabil si pentru intrebarile care au aceste raspunsuri.Secretul pentru o conversatie interesanta e sa pui intrebari deschise.
Exemplu de intrebare inchisa: Iti plac cainii/pisicile? -> Da/Nu.

Exemplu de intrebari deschise: Ce animalut de companie iti place cel mai mult si de ce?
Ai catel sau pisica? Care e cea mai amuzanta chestie pe care a facut-o recent? -> Astea stimuleaza o interactiune fireasca, plus ca dau un pic de gandit, si chiar daca nu e cine stie ce subiect filozofic, va va face pe voi in primul rand sa va simtiti confortabil, factor esential atunci cand va plimbati sau iesiti la un date.

Am fost in aceeasi situatie prin clasa a IX-a, am mers cu acel baiat cam tot vreo jumatate de ora si niciunul nu stia ce sa spuna, abia am schimbat cateva vorbe. laughing Awkward de tot, ce sa mai.Incearca si tu sa raspunzi mai complex, ca doar esti cu o fata care te place, nu cu un politist urat la un interogatoriu la sediu.Bafta!

| MaskedKiller explică (pentru dullcat):

Corect XD. Mersi de sfat, ce-o fi o fi

| dullcat a răspuns (pentru MaskedKiller):

Bine atunci, cu placere! Mersi si eu pentru fundita.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înțeleg la ce te referi.

| Hyperion7 a răspuns:

Prost mod de a o aborda.
Ia și mai învață, sunt atâtea locuri de unde poți afla pareri, experiențe, spre exemplu, daca ai da search pe TPU, găsești peste 10k de astfel de rezultate.
Bafta!