| Wex09 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare, la masina mea, un golf 5 tour din 2008, geamurile electrice merg normal cele din fata si cel din spate stanga iar cel in dreapta spate merge invers fata de ele, si pe buton trebuie sa actionez invers ca acesta sa se ridice si sa coboare, si cand le ridic si le dau jos din telecomanda patesc acelasi lucru, daca incerc sa le dau jos cele 3 se lasa iar cel problematic ramane pe loc si cand sa le ridic acesta coboara si celelalte se ridica, pareri despre problema sau vreo rezolvare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu de pus un diagnostic (corect) pe internet, mi-a cam expirat licenta de la globul de cristal, dar hai sa incercam:
Ar putea fi macaraua reparata prost, mai exact infasurat firul gresit, si de aia sa mearga geamul invers. Am avut caz de genul, se incalcise acel fir, iar geamul se ridica pe comanda de coborare. Dar nu pana sus, se ridica doar o parte, apoi se bloca.
Alta varianta, daca s-a bagat vreun dorel pe instalatia electrica, de exemplu a reparat firele intrerupte din burduful ce vine de pe caroserie pe portiera, poate a inversat polaritatea motorasului de macara, si de acolo inversarea comenzii. La un motoras pe curent continuu (cum este cel de la geamurile electrice), cand inversezi alimentarea, se schimba si sensul de rotatie al motorasului.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil ca o sa l las asa, nu ma incurca cu nimic, Dorel ala a fost un samsar adevarat de etnie care s-a jucat mai peste tot, am zgariat bara si cand m-am dus s o vopsesc m-am pomenit cu tot tragerul spart, atata timp cat nu mi leviteaza masina si incepe sa zboare cred ca i ok, pe partea de motor n are probleme, doar ciudățenii din astea de ex cazul de fata

1 răspuns: