| aulu a întrebat:

Bună,ras-alaltăieri,am făcut o cu partenerul meu, după ce el și a dat drumul,a curățat zonă lui intima cu un prosop și după mi o băgat o iar, am șanse de a rămâne gravidă?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai toate sansele de gravidie daca tu esti in perioada fertila, deoarece baiatul de data asta avea sperma ramasa pe teava, care s-a scurs involuntar in vaginul tau in unica data cand l-a reintrodus, deci greseala fatala sa poti ramane imediat gravida.

| dullcat a răspuns:

Buna.Curatarea cu un prosop dupa ejaculare nu este o metoda contraceptiva, asa cum nici coitus interruptus (metoda retragerii) nu este.La voi care e treaba, de fapt? Cum ati procedat? Erai in perioada fertila?

| aulu explică (pentru dullcat):

Ziua nefertilă

| dullcat a răspuns (pentru aulu):

Ok, sper ca stii, spermatozoizii traiesc 3-5 zile, deci perioada fertila inseamna cateva zile inainte de ziua ovulatiei plus aceasta din urma.

De citit si:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

| Emilian65 a răspuns:

Dacă erai în perioada fertila, șansele de a rămână gravida sunt foarte mari.

| Robert2526 a răspuns:

Cam in acest mod se intampla sa apara sarcinile nedorite...Iti stii datele ultimelor 4 menstuatii?

| aulu explică (pentru Robert2526):

17 februarie
25 martie
24 aprilie
22 mai

| Robert2526 a răspuns (pentru aulu):

Pai in acest caz, ce povestesti tu s-a intamplat pe 7 mai, o data destul de probabila pentru ovulatie, ai sanse destul de mari sa fi ramas insarcinata...

Totusi, datele alea sunt ciudatele, esti sigura pe ele?

| Madaxo97 a răspuns:

Depinde. Ați folosit prezervativ? Daca nu, atunci sunt șanse sa rămâi chiar dacă nu si-a dat drumul in tine. Mai ales ca ai spus ca după ce s-a șters a băgat-o iar, e de ajuns o picătură sa fie pe "țeavă". Depinde acum si daca erai in perioada fertilă sau nu.