| Alina3457 a întrebat:

Buna
Sunt din MD
Așa o situație: tatăl meu are un verișor de gradul 2(părinții lor sunt verișori drepți), este permisă o potențială relație cu acel verișor?
Explicație va rog

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este, deoarece sunteti rude de sange.

| Holiday a răspuns:

In Romania este interzisa casatoria intre rude pana la gradul IV inclusiv. Tu cu verisorul de gradul doi al tatalui tau sunteti rude de gradul VII, deci nu e absolut nicio problema. In Rep. Moldova legea este la fel.

| Yasmin875 a răspuns:

Sunteți rude.

| Robert2526 a răspuns:

Daca e varul tatalui tau, nu e cam in varsta pentru tine? Legal nu este interzisa relatia, dar este cel putin imorala si ciudata happy

| eliancodrut a răspuns:

Nu te lua dupa Violleta ca ea este pe langa probleme mereu. O respectam pentru faptul ca nu stie nimic.
Schema data de doctorandus reprezinta altceva decat gradul de rudenie. Nu exista stranepoti de frate, ca de exemplu.
Gradele de rudenie prevazute de lege sunt: pe cale directa(filiala) parinti, bunici, strabunici, stra-strabunici (foarte-foarte rar), fii, nepoti de fii, stranepoti si stra-stranepoti (foarte rar). Ramura colaterala: frati, surori, matusi, unchi, verisori.
Sunt interzise legal si religios relatii cu aceste rude, adica pana la gradul 4: parintii si fii sunt gradul 1, fratii, bunicii, nepotii de fii sunt gradul 2, strabunicii, matusile, unchii, stranepotii sunt rude de gradul 3. Stra-strabunicii, verisorii si stra-stranepotii sunt rude de gradul 4.
De asemenea sunt interzise relatiile intre fratii, care nu sunt de sange, dar sunt infiati de parinti sau a celor vitregi.

| Alina3457 explică (pentru eliancodrut):

Salut
Mersi de răspuns)
Dar în cazul meu?

| eliancodrut a răspuns (pentru Alina3457):

In cazul tau nu este cazul de rudenie.

| eliancodrut a răspuns:

Nu este interzisa relatia cu un asa zis verisor de gradul 2.

| Cipi1212 a răspuns:

Ești verișoară de gradul 3 cu acel băiat. Probabil că nu.

| eliancodrut a răspuns (pentru Cipi1212):

Nu confunda gradul de verisoara cu gradul de rudenie. Nu exista verisori pe grade. Exista doar verisori. Doar in mintea unora se perinda gradul de rudenie pana la a 7-ea spita.