| dvdand a întrebat:

La inceputul relatiei cu un baiat, in timp ce stateam stateam in pat amandoi si vorbeam si mai faceam glume, am intrebat daca are o dorinta ascunsa, iar el a zis "o iubita mai frumoasa" si a ras si s-a intors in cealalta parte. Eu nu am mai spus nimic. M-am suparat foarte tare. Nu am mai zis nimic. M-a intrebat ce am, am zis ca nimic si ca sunt obosita, sa ne culcam. In dimineata urmatoare i-am spus ca m-a deranjat foarte tare ce a spus si a inceput sa planga. Am ramas impreuna, dar eu tot imi amintesc aceasta intamplare. El spune ca a zis in gluma. Dar nu il cred si nu o sa il pot crede niciodata. De fiecare data cand imi amintesc de asta eu ma inchid in mine si el plange. Credeti ca mai are rost sa ramanem impreuna? Ne intelegem, cred ca ma iubeste, dar nu simt ca ma considera cea mai frumoasa. Si eu am probleme cu increderea in mine, iar asta nu-a ajutat deloc. Inainte de a mi spune lucrul asta credeam ca el este alesul. Dar de atunci nu am mai putut sa fiu deschisa cu el si sa am incredere in el. Pe langa asta, este mai mic decat mine. Si acest aspect ma face sa cred ca poate o sa isi doreasca o fata mai mica. Tin la el, parca nu pot sa plec. Si el imi tot zice ca vrea sa fim fericiti, sa nu ii dau drumul niciodata. Ce sfat imi puteti da?

21 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu stiu daca sa iau postarea in serios sau nu? Hai sa zicem ca da.Super inutila gluma lui, din categoria care nu se fac vreodata fata de persoana iubita.laughing Apoi, daca si tu daca reactionezi asa pe fondul nesigurantei de sine si raspunzi pasiv agresiv cand te intreaba daca te-ai suparat, sa inteleg ca sunteti la liceu? Ce varste aveti? Adica, nici catusi de putin nu este sanatos sa procedezi asa, sa zici ca n-ai nimic si apoi peste o zi sau o saptamana sau o luna sau un an sa aduci in discutie ca te-a suparat enorm cu x fact.Regula general valabila in viata. Poti in schimb astepta pe moment sa te calmezi si apoi sa comunici cum te simti, ca altfel, ulterior, degeaba vorbiti, nici n-o sa mai stiti exact despre ce-i vorba, fiecare isi va aminti diferit, doar veti sti sigur ca s-au transformat sentimentele negative in frustrari.Cat mai bine e sa discutati in timp relativ scurt, adica si in ziua urmatoare, dar in acelasi timp, sa va culcati suparati nu e ok, in opinia mea.Stii ca te iubeste sau doar crezi? Ti-a declarat asta? Ce diferenta de varsta exista? Mna, tot voi trebuie sa discutati in privinta despartirii, nici sa va chinuiti daca acest episod v-a afectat increderea nu prea are sens.

| dvdand explică (pentru dullcat):

Da, mi-a spus de multe ori ca ma iubeste. Sunt prima lui iubita. Eu cred ca ma iubeste dar ma gandesc ca poate ma iubeste asa pentru ca acum experimenteaza prima dragoste. Diferenta de varsta este de 4 ani. Eu nu am incredere ca ma vede frumoasa si ca nu s-ar uita dupa alte fete mai frumoase.

| Holiday a răspuns:

Hai sa fim seriosi, vrei sa credem ca tu il consideri pe el cel mai frumos barbat de pe Terra?! Si hai sa zicem prin absurd ca ar fi asa. Dar peste 20 de ani cand va face eventual burdihan, tu poate la fel, veti face riduri, tatele lasate, etc, tot pretentia asta o s-o ai de la voi?! E o tampenie. De fapt, altele sunt motivele care tin un cuplu impreuna pe termen lung, nicidecum ca el/ea sunt cei mai frumosi oameni din lume pentru celalalt...

| dvdand explică (pentru Holiday):

Nici el nu e cel mai frumos baiat din lume, dar pentru mine e suficient. Din contra, chiar mama mea, cand l-a vazut prima data, a zis ca e urat. Si o prietena de a surorii mele a zis ca nu e prea frumos. Asta fara sa stie nimeni ce mi-a spus el atunci. Nu am zis nimanui si nici nu as avea curajul sa zic la cineva din cunoscuti ce mi-a spus el.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ceea ce a spus el nu are nici o legătură cu increderea ta in tine. Tu esti tu si te simti bine in pielea ta. Daca nu i place, e liber sa caute pe cineva pe placul lui, nu putem fi pe placul tuturor. Da, asa este, ar trebui sa te vada cea mai frumoasă.
Si de ce plange? Ce circ narcisic.
Iti doresc sa gasesti pe cineva pentru care sa fii cea mai de pret comoară si cea mai frumoasă din Univers.
Toate cele bune,

| dvdand explică (pentru ioana748):

Este foarte sensibil. Plange ca "nu vrea sa ne despartim dintr-o prostie pe care a zis-o si ca nu vrea ca eu sa imi amintesc de el asa"

| ioana748 a răspuns (pentru dvdand):

Sensibila esti si tu de asemenea si nu ti a picat tocmai bine marturisirea lui, cum ca nu esti prea frumoasă, dar na, iti ofera privilegiul de a fi iubitul tau.
Tu stii mai bine ce doresti in viata ta.
Insa inceputul nu este promitator
Toate cele bune,

| dvdand explică (pentru ioana748):

Stiu ca nu este. Multumesc

| ioana748 a răspuns (pentru dvdand):

Cu placere,

| dvdand explică (pentru ioana748):

Totusi, tu in locul meu ce ai fi facut?

| ioana748 a răspuns (pentru dvdand):

As merge mai departe. Pur si simplu. Frumusețea este in ochii celui care privește.
Nu de alta, dar sa nu ingradesc dreptul cuiva de a si gasi frumusețea vietii lui.
Te inteleg perfect ca ai reactionat asa in seara respectivă. Mai erati si amandoi in pat.
Imi imaginez ce ai simtit. Dar, minunat ca nu te tine nimic in vreo relatie toxica asa cum ar avea sa fie cu acest narcisist asa zis sensibil, care a vrut sa te puna la locul tau, totusi.
Fiecare cu drumul lui si te admir ca ai fost atenta la detalii.
Uneori este dureros, dar al naibii de sanatos.

| dvdand explică (pentru ioana748):

Multumesc!

| ioana748 a răspuns (pentru dvdand):

Cu multa placere,

| TheGentleman a răspuns:

Să te maturizezi și să nu mai iei în serios totul

| dvdand explică (pentru TheGentleman):

Am luat-o ca pe o jignire..cum sa nu iau in serios?

| Dragobeta a răspuns:

Esti la gradinita? Ce-i tot amintesti chestia aia?
Acum la voi conteaza frumusetea. Care se duce in cativa ani. Daca nu aveti incredere unul in altul, daca nu va respectati indiferent de aspectul fizic, nu veti face casa buna impreuna.

| dvdand explică (pentru Dragobeta):

Conteaza ca baiatul te considere frumoasa. Pentru tine nu?

| Holiday a răspuns (pentru dvdand):

"Conteaza ca baiatul te considere frumoasa."

Da, conteaza. Dar e diferenta dintre "frumoasa" si "cea mai frumoasa din lume". Daca iti spune ca "esti cea mai frumoasa din lume", te minte. Si tu pe el, daca ii spui asa ceva.

| dvdand explică (pentru Holiday):

Frumoasa cat sa fie suficient pentru el. Cea mai frumoasa pentru el.

| Dragobeta a răspuns (pentru dvdand):

Mda. Frumusete care se "topeste" imediat. Ce te faci mai tarziu daca el te apreciaza numai si numai pentru frumusete? Ramai singura. Ei vor aprecia si femeile gospodine, rationale, bune mame, etc.

| dvdand explică (pentru Dragobeta):

Vreau sa ma aprecieze si pentru asta dar si sa fiu destul de frumoasa pentru el