| ApareceAlexandra a întrebat:

Bună, am purtat câteva zile o pereche de adidasi care m au strâns și am făcut bășici adânci care s au jupit, va rămâne semn? Și un deget de la picior s-a învinețit foarte tare e mov închis și la început ma durea dar a trecut ceva timp și încă nu și a revenit va rămâne asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu va ramane semn, pielea se regenereaza periodic.Eu si bataturile suntem frenemies, mereu apar cand schimb incaltamintea de sezon, de ani buni.Nu mi-a ramas niciodata semn. Daca ti se invinetesc degetele, deja e clar ca nu trebuie sa mai porti acea pereche, iti taie circulatia sangelui si nu-i deloc ok.Ti-ai luat cumva o marime prea mica? Sau este modelul de asa natura incat te strange? Calapodul si marimea difera in functie de brand, dar ideal este sa ai macar 0.5 cm liberi, sa nu fie niciodata piciorul fix.In timpul zilei, de la efort, picioarele se mai si umfla, and then what? Ajungi pana seara sa iti blestemi zilele, deplasandu-te caraghios.De aceea e nevoie si de un pic de spatiu si de aceea e preferabil sa nu cumperi incaltamintea fix dimineata, ci din a doua parte a zilei.

| ApareceAlexandra explică (pentru dullcat):

Mulțumesc! Va rămâne totuși învinețit degetul?

| Robert2526 a răspuns (pentru ApareceAlexandra):

Nu ramane degetul invinetit, doar ca procesul de vindecare in acest sens este mult mai lent, dar in 8-10 zile o sa dispara

| dullcat a răspuns (pentru ApareceAlexandra):

Cu placere.Nu, nu ramane invinetit.