| anonimforlife a întrebat:

Bună TPU!
Am luat acum 3 zile ovule pentru infecție vaginală cu antibioticul clinamicida (sper ca am scris corect). (doar unul din 3 câte erau) m-am gândit să nu fiu alergică sau ceva de aia nu am luat restul. Pastilele erau pentru sora mea și le-am luat fără să știe ea /))) și de ieri am diaree. Medicul meu de familie e în concediu și îmi e tare frică, am diaree și puțină durere de burtă in afara de astea nu prezint alt simptom..Am citit pe net o grămadă de chestii care m-au băgat în frică să spun așa ca poți să mori sau chestii, mama mea a dat acum orez și cafea. Mă puteți ajuta să scap de frică? Ați pățit? Mama a zis ca ea a mai pățit dar nu de la antibioticul acesta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Ai facut atatea greseli ca nici nu stiu de unde sa incep.
Ok, o sa incep prin ati spune ca daca nu ai alte simptome ( febra, sange in scaun) nu ai de ce sa iti faci griji, probabil ca simptomele tale nici nu au legatura cu Ovyx.Defapt 100% simptomele tale nu au legatura cu ovulul respectiv.

Niciodata nu lua tratamente care nu iti sunt destinate!
Niciodata sa nu intrerupi un tratament cu antibiotice( odata inceput, il iei pana la final)

Trateaza simptomatologia, furazolidon/imodium sau ce tolerezi tu mai bine, fara bauturi carbogazoase, fara mancare prea iute/condimentata. Poti incerca si niste iaurturi si sa te hidratezi cat mai bine

| anonimforlife explică (pentru Robert2526):

M-am îndreptat către un medic spre seară mi-a făcut analize de sânge și au ieșit ok, erau mai mult de 10-15 scaune doar astăzi.și o data ce analizele au ieșit bine mi-a sugerat să mănânc ceva cu probiotic și cam atât.dar de durerea stomacului nu mi-a administrat nimic. în fine mâine o să încerc să mănânc ceva cum mi-a indicat și sper să mi revin. vă mulțumesc pentru sfat❤️

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune adevarul medicului!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca am inteles.Ai luat tratamentul surorii tale? Ti se pare amuzant, daca ai intentionat sa puilaughing)? Um..nu este.Nu administra nimic dupa ureche si asculta de mama ta, orezul te va ajuta la diaree. Sa te ingrijorezi este inutil, crede-ma nu ai cum sa mori din asa ceva.Pe net trebuie si este bine sa citesti ca sa te informezi obiectiv, nu ca sa te sperii si sa iti atribui tot felul de afectiuni de sanatate sau scenarii negre situatiei tale, privind dintr-o perspectiva pur subiectiva.Intelegi? Decat sa te sperii, poate ar fi mai bine sa nu mai citesti, ca sa nu iti faci mai mult rau.

| anonimforlife explică (pentru dullcat):

Am fost la consult pe seară mi-au zis să mănânc ceva cu probiotice pentru ca a fost un efect colateral al antibioticului.mă așteptam să mi administreze un medicament pentru durerea de stomac ..nu mi s-a părut nimic amuzant, și da am luat pastilele ei dar pentru aceeași afecțiune doar ca antibioticul e prea tare din câte mi-a zis medicul.și da de azi în colo nu o să mai citesc pe net și o să mă îndrept la un medic! mulțumesc oricum

| dullcat a răspuns (pentru anonimforlife):

Bine atunci.Da, kefirul iti va face foarte bine, de exemplu.Muraturile iarasi au probiotice, gasesti pe net sugestii:

https://www.catena.ro/10-surse-naturale-de-probiotice

Cu placere.

| anonimforlife explică (pentru dullcat):

Am luat azi activia cu probiotice bifidus, nu am mai avut nevoie la baie și stomacul mai mă doare sper să mi revin curândhappy

| dullcat a răspuns (pentru anonimforlife):

Sigur te vei simti curand mult mai ok, trebuie si sa eviti unele alimente precum prajelile si tot ce este gras, legume crude, citrice, alcool, cafea dulciuri.Numai bine!

| anonimforlife explică (pentru dullcat):

Revin..ieri am mâncat iaurt activia cu probiotice o banană și pe seară puține paste, ieri am fost ok dar azi cum m-am trezit deja am fost la baie de 3 ori..sa iau pastile cum e imodium (in Italia este pastila), pe cutie scrie sa nu iei daca e din cauza antibioticului diareea și in paranteză scrie colita pseudomembranoasa dar eu nu cred ca am asa ceva.

| anonimforlife explică:

Bună TPU, după 2 zile de când am fost la medic încă diareea este, am luat ENTEROGERMINA pentru așa ceva și încă nu s-a oprit, și aud ca niște borboloseli din stomac