| AvakinAndrei a întrebat:

Deci TPU, am o problema..ideea e ca din februarie ma simt obosit psihic, mai pe scurt mă simt somnoros si mi se închid ochii în timpul zilei și la școală. Dimineața am fost să fac analize la vitamina D3 și ficat.Ce credeți ca este? Am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu putem intui ce este, medicina nu functioneaza asa
analizele la ficat pot arata daca ai o problema la ficat, dar nu intodeauna somnolenta este de acolo, de la problemele la ficat!
este de investigat amanuntit cauza somnolentei tale si o afli apeland la medici!

| Violleta2022 a răspuns:

La ce ora mergi in fiecare seara la culcare si cate ori dormi?

| AvakinAndrei explică (pentru Violleta2022):

La 21 mă culc

| Violleta2022 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Ti-as recomanda analize la ficat si tiroida.
Ceva nu este in regula in acest caz, mai ales ca esti atat de tanar.

| dullcat a răspuns:

Cred ca nu dormi suficient? Preferabil este de la ora 22 la 7 dimineata, pentru un somn odihnitor in care ti se regenereaza corpul.In rest, asculta de indrumarea medicului dupa ce iti citeste analizele.Mai adaug ca oboseala psihica tine de mental, prin urmare este cauzata de obicei de problemele cotidiene si de stres, chiar de burnout la scoala sau la locul de munca si da, poate duce la randul ei la oboseala fizica.Deci e o diferenta intre cele doua.Citeste mai departe, te va ajuta sa intelegi mai bine cum sta treaba si cum o poti combate :

,, Oboseala psihica este o stare de epuizare mentala, adesea rezultata din stres prelungit, suprasolicitare mentala sau trauma emotionala. Aceasta afectiune nu implica doar o senzatie de oboseala fizica, ci se caracterizeaza printr-o scadere a capacitatii de concentrare, decizie si performanta mentala.

Este important sa se faca distinctia intre oboseala fizica si cea psihica. Oboseala fizica este de obicei rezultatul efortului fizic intens sau al lipsei de somn, iar odihna si somnul pot ajuta la recuperare. Spre deosebire de aceasta, oboseala psihica nu este intotdeauna alinata de odihna sau somn si poate persista pentru o perioada indelungata [1].'' - https://www.drmax.ro/articole/oboseala-psihica-cauze-simptome-tratament

https://www.reginamaria.ro/......ii-psihice

| AvakinAndrei explică (pentru dullcat):

Mă culc la 21-22 și mă trezesc la 7-8, ideea e ca eu la școală sunt mereu stresat și nu mă duc cu plăcere..chiar nu știu

| dullcat a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Pai atunci la tine este oboseala psihica, cauzata de stres.Nu este deloc normal asa, scoala ar trebui sa fie un loc sigur si prietenos, care sa te incurajeze sa inveti de placere.Imi amintesc si eu cum unii profi aveau asa un stil de cacao de a se comporta, de a face glume penibile, de a pune note, incat mai mereu la orele lor aveam anxietate, iar testele aduceau un stres enorm.Nici nu vreau sa-mi imi inchipui ce presiune exista pe generatiile actuale.Trist!

| AvakinAndrei explică (pentru dullcat):

Mai ales ca îmi vin gânduri negative în cap

| dullcat a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Ce fel de ganduri? Ai luat in calcul sa mergi la consilierul scolii?

| AvakinAndrei explică (pentru dullcat):

Merg la psiholog în particular

| dullcat a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Foarte bine atunci.Si cum ti se pare experienta?

| Karyana a răspuns:

Ar trebui sa faci un examen de tiroida, daca e vre.un dereglaj de la tiroida poate da aceste simptome. Daca nu sunt mai multi factori stresul ambientali atat problemele de acasa, scoala etc. Daca ai probleme se genul mergi la un pshiholog sau cauta ajutor la Cei apropriati. Dupa mai sunt si factorii nutrizionali, incearca sa nu mananci mancaruri care sunt bogate in zahar sau excitanti gen cafea, ghimbir Sau bauturi energizzante inainte de culcare, te ajuta sa dormi mai bine noaptea