| Nustiuhabarnuuam a întrebat:

Dupa cat timp se opreste spotting ul cauzat de anticonceptionale? Cand este considerat anormal? Cum pot ameliora starile depresive cauzate de anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile din mentruatii nu sunt normale si nici sanatoase, de aceea trebuiesc investigate si tratate.

Nu exista spotting cauzat de anticonceptionale, iar daca apare vreo sangerare, trebuie mers la ginecolog pentru a se investiga si afla cauza sangerarii, care poate fii de la o rana pe colul uterin, un chist ovarian, fibrom uterin sau chiar o tumoare.
Sanatate multa!

| Robert2526 a răspuns:

Esti sigura ca este de la anticonceptionale? Spottingul nu este o problema dar poate dura si 2-3 saptamani.

De cat timp iei anticonceptionale?

| Nustiuhabarnuuam explică (pentru Robert2526):

De doua saptamani

| Robert2526 a răspuns (pentru Nustiuhabarnuuam):

Citisem initial ca de cateva luni, era destul de ciudat scris happy
Daca e vorba de 2 saptamani e ok, dupa prima luna sigur nu o sa mai ai nimic.

Ai inceput anticonceptionalele in prima zi de sangerare da?

ps: Nu o baga in seama pe violeta, e probabil nebuna

| Nustiuhabarnuuam explică (pentru Robert2526):

Nu, le am luat la sfatul ginecologului dupa un tratament de o saptamana cu duphaston care nu a dat rezultate (nu mi-a venit menstruatia). Mi a spus ca in cazul in care duphastonul nu isi face efectul sa le incep pur si simplu si sa nu mai astept pana la urmatoarea menstruatie.