| mentolol a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani și părinții mă lasă afară, de exemplu, de la 1-2 până la 9, dar aș vrea să ies când termin orele de la liceu, adică de la 8 până la 10-11, cine știe cum îi pot face să mă lase? Dau funda.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ca parintii sa nu-ti permita sa iesi dupa 9 seara, finndca esti inca copil, care trebuiesti protejat si supravegheat, deoarece la varsta ta este usor sa fii rapit sau sa dai de necazuri, fiindca nu esti inca caabil sa discerni binele de rau si nu vezi posibilele pericole, care ti s-ar putea intampla noaptea.

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit eu adevaratul motiv pentru care parintii nu te lasa afara noaptea, fiindca trebuie sa te controleze si supravegheze foarte strict, deoarece nu pot avea incredere intine, odata ce ai fumat de la 14 ani si ai vomat sange.

"în 21 Decembrie 2023 | mentolol a întrebat:
Salut TPU am 15 ani si fumez de 1 an, nu chiar mereu, fumez 5-6 pe zi si uneori chiar deloc. astazi am scuipat de doua ori sange..."

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexalex1000):

Nu ai inteles? Hai ca ma repet!

Intrebarea ta:
"în 9 Mai | mentolol a întrebat:
Salut TPU! Am 15 ani și părinții mă lasă afară, de exemplu, de la 1-2 până la 9, dar aș vrea să ies când termin orele de la liceu, adică de la 8 până la 10-11, cine știe cum îi pot face să mă lase?"

Declaratia ta ca fumezi si vomiti sange :
""în 21 Decembrie 2023 | mentolol a întrebat:
Salut TPU am 15 ani si fumez de 1 an, nu chiar mereu, fumez 5-6 pe zi si uneori chiar deloc. astazi am scuipat de doua ori sange..."

Raspunsul meu: adevarul pentru care parinti nu te lasa sa iesi dupa ora 21 afara, la doar 15 ansiori este ca ei sa previna sa mai fumezi ca sa nu mori, fiindca inceputul ala sa vomiti sange este deja grav, dar vad ca tu esti inca incapabil sa intelegi acest lucru, deci parintii tai te tin sub control in acest fel.

| Alexalex1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună! Eu am vrut sa pun Emoji de râs că a fost amuzant răspunsul tău laughing și după ce am dat răspunde mi s-a pus semnul întrebării nu stiu de ce... Scuze

| dullcat a răspuns:

Buna.Vorbeste tu cu ei, negociaza ce poti, probabil ca te vor lasa sa stai mai tarziu daca vor capata mai multa incredere in tine, cand vei incerca sa ajuti mai mult prin casa? Comunicati.

Ce inseamna sa stai afara? In fata blocului? Cat de sigur este cartierul tau? Sau e vorba sa iesi cu prietenii in oras? Sunt doua situatii complet diferite si nu cred ca te referi la prima, deoarece acum nu mai sta niciun copil in fata blocului, din nefericire.Iar daca o fac, ii vezi pe toti cu ochii in ecrane.Fun fun fun. laughing Cert este ca sigur vor intarzia ora la care sa fii intrat pe usa dupa ce trec anii, deocamdata esti inca destul de micut.Pe la finalul liceului vei putea sta pana la 11 sau 1 noaptea, depinde acum si cat de stricti sunt ei, indeosebi de nivelul de anxietate indus de buletinele de stiri. Parintii care urmaresc stirile mereu isi vor face griji mai multe in privinta sigurantei copiilor lor.

| Yasmin875 a răspuns:

Îți pui piercing în buric.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu prea ai de ce sa stai pana la orele alea mai ales daca ai școală a doua zi si trebuie sa te scoli devreme, ai nevoie si de somn. Părintii tai sunt doar îngrijorati sa nu pățești ceva rau, noaptea se întâmplă multe, vei înțelege si tu cand vei deveni părinte. Lăsând asta la o parte, daca esti băiat, ai mai mari șanse sa ii faci sa te lase afară pana mai târziu dacă ii convingi si pot avea încredere in tine ca nu faci nimic ilegal, nu consumi droguri, fumezi, bei alcool, daca ai un anturaj ok si părinții tai îți cunosc prietenii.