| SnowmanAZ a întrebat:

Buna ziua! Este posibil sa chelesc daca in toata familia mea doar unchiul din partea mamei a chelit? Nu imi explic cum avand in vedere ca niciun bunic sau parinte de al lui nu a fost chel,cei din familie spun ca din cauza produselor pe care le folosea in tinerete, dar pe internet toti spun de genetica asa ca nu stiu cat de plauzibila este povestea asta happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram elev in liceu profesoara de biologie ne-a spus asa: doi tineri blonzi se casatoresc si se naste un copil brunet. Unii spun ca seamana cu vecinul, altii ca seamana cu postasul. Sunt glume. Cate o gena recidiveaza dupa mai multe generatii, asa ca este posibil orice.

| Mosotti a răspuns:

Genetica conteaza, poate fi primul cu problema, nu trebuie neaparat sa mosteneasca gene de la altul.
F multi barbati chelesc din cauza testosteronului, dar unii nu chelesc.

Si daca chelesti aia e, nu e asa problema. Merge si asa.
Este posibil sa chelesti deci.

E un medicament care rezolva asta numit Propecia, dar are si efecte secundare si trebuie luat toata viata daca deja chelirea a inceput si ar fi avansat. Reduce nivelul de testosteron.

| SnowmanAZ explică (pentru Mosotti):

Mersi de raspunslaughing e putin ciudat are un fiu de 26 de ani care are capul plin de par, de asta spuneam ca mi se pare putin ciudata situatia, eu nu am niciun semn despre chelire, doar ma intrebam de cateva zile

| Mosotti a răspuns (pentru SnowmanAZ):

Nu e nimic ciudat. Depinde de gene care are si care n-are, care le mosteneste, care le are el primul si le va da mai departe.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca in familie nu vezi astfel de exemple, stai linistit, probabil ca nu te vei confrunta cu aceeasi problema.Toata treaba tine predominant de genetica, insa mai sunt factori de luat in considerare, aia tipici precum sanatate, nivelul de stres etc. Vina aruncata pe niste produse folosite in tinerete pare exagerata, trasa de par. laughing Adica, doar nu folosea otrava de sobolani in loc de sampon, nu?

| SnowmanAZ explică (pentru dullcat):

Din cate mi s-a zis folosea apa cu zahar, ulei, oua, se spala zilnic pe par si chestii de genullaughing Am scris, nu am crezut nici eu povestea, am ramas putin sceptic in legatura cu asta.

| dullcat a răspuns (pentru SnowmanAZ):

Zici ca facea mancare, nu ca se spala pe par. laughing Lasand gluma la o parte, salatul zilnic adesea dauneaza, depinde totusi de tipul de par.

| LaviniuA a răspuns:

Iti zic eu... l-a lovit karma de a chelit saracu sad